Zaskórniki mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Nie wyglądają estetycznie, dlatego chcemy pozbyć się ich jak najszybciej. Czy istnieje skuteczny sposób na zaskórniki?
Choć zaskórniki należą do typowych objawów trądziku, często występują też u osób, które na trądzik nie chorują. Kojarzymy je z okresem młodzieńczym, dlatego dziwimy się, że mimo upływu lat ciągle mamy z nimi problem. Jednak zaskórniki mają kilka przyczyn i mogą wystąpić u każdego, niezależnie od wieku i płci. Aby z nimi skutecznie walczyć, trzeba poznać rodzaje zaskórników i powody ich występowania.
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki to pojawiające się na twarzy wykwity, które mogą mieć różny wygląd. Zaskórniki otwarte to niewielkie czarne punkciki, które powstają, kiedy nadmiar sebum gromadzi się w mieszkach włosowych. Łój i złuszczony naskórek utleniają się, przez co krostki ciemnieją i stają się dobrze widoczne na skórze. Z kolei zaskórniki zamknięte to białe wypryski powstające na skutek nadmiernego złuszczania się martwych komórek naskórka. Powstają one w ujściach gruczołów łojowych i są trudne do usunięcia. Zaskórniki pojawiają się w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, najczęściej w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Aby znaleźć skuteczny sposób na zaskórniki, trzeba najpierw poznać przyczynę ich powstawania.
Na powstawanie zaskórników wpływa wiele czynników. Może to być niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednia dieta, alergie, zaburzenia hormonalne, stres czy uwarunkowania genetyczne. Już samo miejsce pojawiania się wykwitów może wskazywać na przyczynę, o czym mówi tzw. mapa trądziku.
W pozbyciu się zaskórników pomaga stosowanie kosmetyków, które zadbają o regularne złuszczanie powierzchni skóry, nie podrażniając jej przy tym. Poza złuszczaniem niezbędne jest też dokładne oczyszczanie cery, aby uniknąć gromadzenia się pozostałości kosmetyków i martwych komórek naskórka, które blokują pory skóry i zapychają ujścia mieszków włosowych. Trzeba też zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Choć niektórzy decydują się na wyciskanie wągrów, nie należy tego robić, ponieważ grozi to zakażeniem bakteryjnym, rozwojem zmian zapalnych i powstawaniem blizn oraz przebarwień.
![]() |
Powiat bartoszycki - położony na północy województwa warmińsko - mazurskiego, z siedzibą w Bartoszycach. W skład powiatu chodzą: miasto Bartoszyce, gmina Górowo Iławeckie, gmina i miasto Bisztynek, miasto i gmina Sępopol. Powiat bartoszycki leży na Równinie Sępopolskiej i Wzniesieniach Górowskich. Obszar jest cenny pod względem przyrodniczym, a szczególnie ornitologicznym - na jego terenie znajduje się Europejskie Centrum Bociana Białego. Do walorów powiatu należą nieskażone lasy i najczystsze powietrze w Polsce. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola